Açılış Sayfam Yap   Sık Kullanılanlara Ekle   

   Anasayfa          Künye          Yazar Girişi         Sitene Ekle         Arşiv          Rss Listesi
 
Altınova'yı çok iyi bildiğini ve çalışmaları yakından takip ettiğini söyleyen 65. Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti Başbakanı ve TBMM 28. Başkanı AK Parti İzmir Milletvekili Binali Yıldırım, Altınova MYO açılışını gerçekleştirdi…       Yalova Belediyesi "Doğal Afetler ve Alınacak Önlemler" konulu panel düzenlendi. 1999 yılında meydana gelen Marmara Depremi'ni yaşamış Yalovalıların düzenlenen panele yeterli duyarlılığı göstermediği gözlendi.

   


BAŞBAKAN RECEP TAYYİP ERDOĞAN YALOVA DA KONUŞTU
   

 Atatürk ün Yalova ya gelişinin yıldönümü

Atatürk ün Yalova ya gelişinin yıldönümü
 Yazı Boyutu

 Tarih : 25.8.2019 - 21:56:18 


Atatürk ün 19 Ağustos 1929 da Yalova ya gelişinin 90. yıldönümü törenlerle kutlandı. Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) tarafından Yalova ya getirilen Cumhuriyet tırı düzenlenen törenle açıldı


Atatürk’ün 19 Ağustos 1929’da Yalova’ya gelişinin 90. yıldönümü törenlerle kutlandı. Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) tarafından Yalova’ya getirilen Cumhuriyet tırı düzenlenen törenle açıldı. Açılışa Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman, CHP Yalova Milletvekili Özcan Özel, CHP Yalova İl Başkanı Nur Koçak ve vatandaşlar katıldı. Tırın kurdelesinin kesilmesi öncesinde söz alan Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman, Atatürk’ün Yalova’ya verdiği önemden bahsetti. Atatürk’ün Yalova için, “Benim Kentim” dediğini hatırlatan Salman, “İldeki en önemli dönüm noktası 19 Ağustos’tur. Gazi Mustafa Kemal Atatürk ilk kez 19 Ağustos 1929’da Yalova’ya geliyor. İyi ki de geliyor. Çünkü Yalova’nın tarihi o andan sonra adeta yeniden yazılıyor. Yalova’da dokunmadığı neredeyse metrekare kalmıyor. İtfaiye, Polis teşkilatı, şu anda bile hizmette olan o anki adı ile halk evi, sıtma ile mücadele o dönemde başlıyor. Ayrıca kaplıcaları sevdiği için Termal’e özel bir önem veriyor. Türkiye’nin ilk canlı ağaç müzesi orada şekillendiriyor. Şu anda Çınarlı Hıyaban olarak bildiğimiz ve Termal Yalova arasındaki yola çınar ağaçlarını diktirmeye başlıyor. Burası Türkiye’nin en uzun Çınarlı Hıyaban’ı oluyor. Ama asıl önemli olan Yalova’yı kendisine yazlık başkent ediniyor. Birçok önemli karara burada imza atıyor. Kuran-ı Kerim’in Türkçeleştirme çalışmaları, Türk Tarih Kurumu’nun kurulma kararı, Türk Dil Kurumu’nun kurulma kararı, çok partili hayata geçiş kararı, meslek okullarının kapatılması düşünülürken sayısının arttırılması kararı, yerli malının özendirilmesi hep Yalova’da ki çalışmalarında gerçekleştiriliyor. Atatürk 27 kez kalmak üzere, 17 kez de günü birlik olarak Yalova’ya geliyor. Toplamda 313 gün 272 geceyi yani Ankara ve İstanbul’dan sonra hayatının en önemli bölümünü Yalova’da geçiriyor. Atatürk’ün, ‘Benim kentimdir’ sözü ezbere söylenmiş bir söz değildir. Onun burada hakkını veriyor. Atatürk’ün 2 evinin ve 2 çiftliğinin olduğu tek yer Yalova’dır. Hatta çiftlikleri kendi parasıyla alıyor. Tarımsal üretim yapılsın ve İstanbul’u beslesin diyor. Yalova kısa bir süre Bursa daha sonra Kocaeli iline Karamürsel’in nahiyesi olarak bağlanıyor. Atatürk burayı kaza yapıyor ve İstanbul’a bağlıyor. Yalova’ya böyle bir misyon ve vizyon kazandırıyor. Ve biz halen daha onun mirasını bir anlamda yiyoruz. Yalova’nın çevre ve doğa kenti olmasını Atatürk’e borçluyuz. Bu kenti yöneten kim olursa olsun. Atatürk’ten kalan o önemli mirası korumak zorundadır. Yalova’nın en büyük projesi ve planlaması da bu olmalıdır. Ben bunun savaşını verdim vermeye de devam edeceğim. O çiftlikler iyi ki var. Örneğin deprem anında toplanacak yer kalmadı. Sadece Atatürk’ün Yalova’ya kazandırdığı o çiftlikler var. Bu kente iyi ki ayak basmış. İmarı da dahil eliyle çizmiş” dedi.

“Atatürk gerçek bir liderdir”
CHP Yalova Milletvekili Özcan Özel ise, “Birçok insan komutan, başkan, başbakan, cumhurbaşkanı olabilir. Ama lider olmak zor bir iştir. Lider girmiş olduğu savaşta ülkesinin kaderini değiştirebilen insandır. Lider yıllardır savaşan ülkesini yanmış yakılmış ocaklarını, bir tarafa atıp modern devlet oluşturabilen insandır. Lider döneminde yaşayan diğer tüm liderlerin üzerinde saygısını oluşturan insandır. Liderlik bir ulusun kaderini değiştirebilmektir. O nedenle Atatürk bunların hepsini gerçekleştirmiş sadece bizim önderimiz değil tüm dünyada mazlum ulusların lideri konumuna gelmiştir. Atatürk Yalova’ya, ‘Benim Kentim’ demiştir. Tüm dünyaya çevrecilik dersi olan bir ağacın dalını kesmemek adına köşkünü raylar üzerinde yürütme olayını da burada gerçekleştirmiştir. Tüm ülkeye örnek üretimler gerçekleştirilmesi için 2 tane çiftliği almış Yalova’nın iki yakasına yerleştirip buralarda üretim gerçekleştirmiştir” diye konuştu.
  Editör :  Aykut Akkaya

 
1 2 3 4 5   Puan Yok  
 Kaynak :  YALOVA HABER GAZETESİ

 Kategori  SON DAKIKA

265 Kişi Tarafından Okundu.

Yorum ( 0 )   

Kayıtlı Yorum Bulunmuyor.

 

 Bu Kateoriye Ait Diğer Başlıklar

 
 
 
 
 

 

Mynet Yalova Haberleri

 

 Köşe Yazıları

 
Henüz Haberlere Puan Verilmemiş..
 
Bugün için Haber Eklenmedi.
Özata Tersanesinde inşa edilen My Safari denize indirildi Özata Tersanesinde inşa edilen My Safari denize indirildi
Yalova Altınova tersaneler bölgesinde faaliyet gösteren Özata Tersanesinden büyük bir başarı daha. Kenya Cumhuriyeti için inşa edilen My Safari adlı yolcu gemisi törenle denize indirildi....
 
 Takvim
18  Şubat 2020  
Pts Sal Çrş Prş Cum Cts Paz
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30


 

 

 

 

 

 
 Son Haberler
 
 Popüler Haberler
 
 Döviz Bilgileri

  Döviz Alış Satış
  Dolar 6.0351 6.0460
  Euro 5.4801 5.5163
 
 Hava Durumu 
   Reklam

 

 


 
 

   © Copyright - 2006- YALOVA HABER GAZETESİ - Tüm Hakları Saklıdır. 

Bu site

 Çilem.Net altyapısını kullanmaktadır.

0,38 saniye.