Açılış Sayfam Yap   Sık Kullanılanlara Ekle   

   Anasayfa          Künye          Yazar Girişi         Sitene Ekle         Arşiv          Rss Listesi
 
Altınova'yı çok iyi bildiğini ve çalışmaları yakından takip ettiğini söyleyen 65. Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti Başbakanı ve TBMM 28. Başkanı AK Parti İzmir Milletvekili Binali Yıldırım, Altınova MYO açılışını gerçekleştirdi…       Yalova Belediyesi "Doğal Afetler ve Alınacak Önlemler" konulu panel düzenlendi. 1999 yılında meydana gelen Marmara Depremi'ni yaşamış Yalovalıların düzenlenen panele yeterli duyarlılığı göstermediği gözlendi.

   


BAŞBAKAN RECEP TAYYİP ERDOĞAN YALOVA DA KONUŞTU
   

 Rus Televizyon Ekibine Yalova yı Anlattı

Rus Televizyon Ekibine Yalova yı Anlattı
 Yazı Boyutu

 Tarih : 18.12.2019 - 11:00:06 


Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman, kentimize belgesel çekimi için gelen Rus Maxmedia Televizyon ekibini, Yalova nın markası çevre abidesi Yürüyen Köşk te ağırladı.

Yalova’nın tanıtımı için çevre ilçeleri de gezen, kentin doğal güzellikleri ile ilgili birçok noktada çekim yapan ekibin son durağı Yürüyen Köşk oldu. Başkan Salman, televizyon ekibi ile Yürüyen Köşk’te bir araya gelip Yalova ve Yürüyen Köşk hakkında bilgiler aktardı.

Yürüyen Köşk’te yapılan röportajda Yalova hakkında konuşan Başkan Salman, “Yalova’da 81 ilden ve 36 farklı milletten insan yaşıyor. Kentin en önemli özelliği çevre ve doğa kenti olmasıdır. Çiçek kentidir. Geçip gidilecek bir kent değil, gezip görülecek bir kenttir. İstanbul’un Anadolu’ya açılan kapısıdır. Güneşin en güzel battığı kenttir. Sadece Türkiye’nin değil, dünyanın en güzel kentidir. Eğer bu dünyada bir cennet varsa orası Yalova’dır. Sevginin başkentidir. Huzurun, kardeşliğin, barışın kenti olup suçun en az olduğu ildir. En önemli özelliği Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kentidir. Çevre ve doğa kimliğiyle çevre mirasını tamamen Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ten almıştır. Kentimizin ilçesi olan Termal, Türkiye’de ki kalitesi Tübitak tarafından tescillenmiş en iyi suya sahiptir. 1911’de Roma’da altın madalya almıştır. Yine Termal de Atatürk, o zamanlarda Dolmabahçe’de görevli olan Rum bahçıvanı Yalova’ya davet edip hangi ağacı nereye dikeceğini tarif ederek Türkiye’nin ilk canlı ağaç müzesini Yalova’da oluşturmuştur. En önemlisi de 1909 yılında tüm dünyaya çevrecilik dersi verdiği 80 metrekarelik ev olan Yürüyen Köşk, Yalova’da yer alıyor. Her kentte bir ya da iki evi vardır. Yalova’da üç evi vardır” dedi.

Dünya’da ilk çevrecilik mesajının verildiği köşkün hikayesini anlatan Başkan Salman, “Bundan yaklaşık 90 sene önce çevre bilinci henüz bu kadar gelişmemişken Büyük Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk, Yalova’daki bu meşhur çınar ağacının güzelliğine hayran kalıyor. Burada kendisine ev yapılmasını istiyor. Yapımı sırasında çınar ağacının sadece bir dalı köşkün çatısına geliyor. Ata’mıza haber veriyorlar. Ağacın dalı çatıya geliyor. Kesmek gerekiyor diyorlar. Ata’mız da ne ağacı ne dalı kesin diyor. Bu bir çevre dersidir. İstanbul Belediyesi’nden gelen mühendisler köşkün kaydırılması için çalışmalar başlatıyor. Tren rayları döşeniyor. Bu sayede köşk 4 metre 80 cm doğuya doğru kaydırılıyor. Ağacın dalı bu sayede kesilmekten kurtarılıyor. Böylece Ata’mız bütün dünyaya 90 sene önce nasıl bir lider olduğunu, nasıl ileri görüşlü olduğunu, nasıl çevreci olduğunu kanıtlıyor” dedi.

Atatürk’ün Yalova’ya ilk olarak 19 Ağustos 1929’da geldiğini söyleyen Başkan Salman, “Atatürk, Yalova’ya 17 defa günübirlik her yıl da düzenli olarak Yalova’ya gelmiş. Toplamda ise 313 gün 270 gecesini Yalova’da geçirdi. Ankara ve İstanbul’dan sonra en çok kaldığı üçüncü kent Yalova’dır. Türk Dil Kurumu ve Türk Tarih Kurumu’nun kurulma kararları Yalova’da alındı. Kur’an-ı Kerim’in Türkçeleştirme çalışmaları Yalova’da yapıldı. Serbest Cumhuriyet Fırkası’nın kuruluşu yani çok partili hayata geçiş, yine Yalova’da alınan kararlardan biri. Ata’mız birçok yabancı devlet adamını, Amerikan, Sovyet ve İtalyan büyükelçilerini Yalova’da ağırladı” şeklinde konuştu.


  Editör :  Aykut Akkaya

 
1 2 3 4 5   Puan Yok  
 Kaynak :  YALOVA HABER GAZETESİ

 Kategori  GÜNDEM

221 Kişi Tarafından Okundu.

Yorum ( 0 )   

Kayıtlı Yorum Bulunmuyor.

 

 Bu Kateoriye Ait Diğer Başlıklar

 
 
 
 
 

 

Mynet Yalova Haberleri

 

 Köşe Yazıları

 
Henüz Haberlere Puan Verilmemiş..
 
Bugün için Haber Eklenmedi.
Yalova Ülkü Ocakları yardım için kolları sıvadı Yalova Ülkü Ocakları yardım için kolları sıvadı
Yalova Ülkü Ocakları, yeni tip koronavirüse karşı alınan tedbirler kapsamında sokağa çıkma sınırlaması gelmesi üzerine 65 yaş üzeri ve ihtiyaç sahiplerinin ihtiyaçları için kolları sıvadı....

Çiftlikköy de kaçak maskelere el konuldu
Çınarcık ilçemizde dezenfekte çalışması
Altınova, karış karış ilaçlanıyor
Kovid-19 nedeniyle tüm etkinlikler iptal edildi Kovid-19 nedeniyle tüm etkinlikler iptal edildi
Kovid-19 nedeniyle alınan kararlar çerçevesinde tüm etkinlikler, toplu organizasyonlar ve proje kapsamında yapılacak olan seminer, konferans, tarihi, kültür ve eğitim gezileri ve etkinlikleri iptal edildi....

Çiftlikköy de hayvan dostlarımıza mama desteği
Yalova Ülkü Ocakları yardım için kolları sıvadı
Çiftlikköy de kaçak maskelere el konuldu
Çınarcık ilçemizde dezenfekte çalışması
Altınova, karış karış ilaçlanıyor
 
 Takvim
10  Nisan 2020  
Pts Sal Çrş Prş Cum Cts Paz
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31


 

 

 

 

 

 
 Son Haberler
 
 Popüler Haberler
 
 Döviz Bilgileri

  Döviz Alış Satış
  Dolar 6.6877 6.6998
  Euro 6.1539 6.1947
 
 Hava Durumu 
   Reklam

 

 


 
 

   © Copyright - 2006- YALOVA HABER GAZETESİ - Tüm Hakları Saklıdır. 

Bu site

 Çilem.Net altyapısını kullanmaktadır.

0,45 saniye.